7. trinn på Den Norske Skolen, Málaga har overnatting i friluft som ett av sine kompetansemål. Som fast destinasjon drar dette trinnet til El Chorro, en campingplass idyllisk beliggende ved Lake Ardales, noen steinkast fra turistattraksjonen Caminito del Rey. Der lærer de å sette opp og sove i telt, og tilbringe enkel mat i det fri.
Caminito del Rey
Dette er en fantastisk tur, og en av Spanias største turistattraksjoner: De opprinnelige stiene oppe i fjellsidene, kjent som Caminito del Rey, ble bygget mellom 1901 og 1905. Stien startet ved togsporene og strakte seg gjennom det spektakulære Gaitanes-juvet, inkludert en smal passasje høyt over dalen.
Turen heter Caminito del Rey fordi Kong Alfonso XIII kom for å innvie demningen ved Conde del Guadalhorce i 1921. Under besøket vandret han en liten tur her for å se demningen, og siden den gang har den fått navnet Caminito del Rey – «Kongens lille spasertur».
De opprinnelige stiene langs fjellveggene (Helt dit kom aldri kongen) var enkle og etter hvert svært farlige å ferdes på. For å gå der måtte man bruke sikringsutstyr og ha følge av autoriserte klatrere. Til slutt ble området stengt for renovering.
I 2014 åpnet den nyrestaurerte og trygge versjonen av Caminito del Rey for publikum. I dag er den et spektakulært møte mellom smellvakker natur, gøyal historie og ny ingeniørkunst.

Selve campingplassen ligger idyllisk til ved Los Embalses del Chorro, i Ardales. Dette er opprinnelig demninger, altså kunstige innsjøer laget som drikkevannskilder og for å utvinne strøm. I Spania er det ikke noen allemannsrett, og det er ulovlig å villcampe. Derfor må skolen bruke en campingplass.
For de fleste er telting en ny opplevelse, og villmarksliv nok. Elevene fikk sette opp telt og lavvo selv, og lærte å lage litt enkel mat på primus, som pannekaker og bacon.
Bilder ved Cathrine Fjeldly.